A lovak őszi áplosának fontossága. Tudáskuckó Lovasoknak 6.rész
Mivel már őszben járunk, az időjárás egyre csapadékosabb, hidegebb, és ez jár
némi kosszal is. Lovunk tisztán tartása ilyenkor is fontos kell, hogy legyen számukra. Mindannyian tudjuk, hogy nem csak verseny előtt kell rendesen leápolni, ezzel együtt tisztán tartani a lovunkat, ezeknek betartása és folytonos elvégzése az év minden szakaszában fontos, hiszen az egészséges ló egyik fő tényezője az ápoltság.
A szőrzet ápolása
Többen alkalmaznak különféle étrend kiegészítőket ami szép fényes szőrt
eredményez, de ez ősszel nem csak a kinézet szempontjából fontos, hanem
mert ilyenkor kezdi el az állatok szervezete elraktározni télire a
vitaminokat és ásványi anyagokat. Ide tartoznak a különböző nyalósó fajták és az egyéb étrend kiegészítők, oldatok népes családja. A lovas boltokban és webáruházakban tágas kínálat
áll rendelkezésre ilyesféle plusz vitamin és ásványi anyag forrásból. (Equimins, Chevinal Plus stb...)


Mivel sokan boxban tartjuk lovainkat, gyakran megesik, hogy sok folt tarkítja patásunkat -mert hol a legjobb hemperegni? persze, hogy a tárgyában!-de, elfelejtenünk nem szabad, hogy hűvösebb időkben már nem ajánlott a slaggal való mosás, a megfázás elkerülése érdekében. Ilyen esetekre nagyon hasznos az úgynevezett száraz sampon/száraz tisztító, amelyet lovunkra fújva, majd egy nedves ronggyal letörölve alkalmazva nagyon eredményes szokott lenni.
Sörény és farok ápolása
A sörény és a farok ápolása sem utolsó, hiszen
előfordulhat hogy patás barátunk nem csak a tárgyába, hanem karámozás
idején a sárba is hatalmas örömmel hempereg meg és a sár a hosszú
szőröket sem kíméli: összeragad, és beleszárad. Ilyen esetekre nyugodtan
lehet használni vizet egy kis adag samponnal, egy jó erős sörényfésű társaságában. Sokan
alkalmazzák azt a módszert, hogy felkötik a ló farkát, ezáltal nem éri
annyi sár, ha hosszú akkor pedig nem lóg bele a sárba. Hűvös időszakban
már nincsenek rovarok amik zavarnák a lovat, ezáltal nyugodtan tud
legelni még felkötött farokkal is.

Hűvös időben a lótakaró nem csak rendben tartja lovunk hő háztartását, hanem a karámban való hempergés közben összeszedett sártól és egyéb szennyeződéstől is megkíméli a lovat. Használata ajánlott, hiszen sokban megkönnyíti a dolgunkat és lovunk számára sem utolsó.
A pata ápolása

Saras őszi időben nem szokatlan
látvány, ha lovunk koszos lábakkal jön be a karámból. Hűvösebb időben is
ajánlott mosni a lábait karámozás és munka után egyaránt. A patát munka
előtt és után alaposan kaparjuk ki. Ha van patkó rajta , ellenőrizzük
hogy nem laza,nem kotyog. Ha lovunk patája száraz, ajánlott patazsírral
/pataolajjal kenni.
Egy kevésbé hidratált patáról leesik könnyen a patkó illetve feltörik a pata, ami nem csak esztétikai probléma hanem komolyabb törésnél/repedésnél egészségügyi is. Patkó elhagyása esetén szóljunk minél hamarabb a kovácsnak, hogy gyorsan orvoslására kerüljön a dolog, valamint ellenőrizzük, hogy nem-e maradt a patában patkószög! Saras időben egyébként is előfordulhat hogy lovunk lelépi a patkóját, érdemes ellenőrizni napi szinten. Szintén gyakori probléma szokott lenni a nyírrothadás. Ilyen esetben kérjük ki kovácsunk véleményét hogy ő mit ajánl, hiszen ilyen esetekre is több kenőcs, olaj áll rendelkezésre. Könnyen orvosolható de nem szabad fel vállról venni!
A versenyszezon őszi napjaira
Mivel a versenyszezon ősszel sem áll le, de lovunkat ilyenkor is makulátlan állapotban kell a pályára vinni, néhány apró kis odafigyeléssel megkönnyíthetjük saját dolgunkat. Ilyen helyzetben szintén ajánlott, hogy legyen nálunk száraz sampon, illetve sörény kifésülését könnyítő spray, hiszen ezeket alkalmazva tudjuk mellőzni a lómosást. Ajánlott az orrlyukak, a fül és a szem körüli tájék nedves ruhával való áttörlése, hiszen esztétikailag és egészségügyileg is előnyös!

Gyakran láthatjuk, hogy pataolajjal vagy patazsírral lekent patával mennek a pályára a versenyzők, ez csak az esztétikai odafigyelés. Sokan alkalmazzák és gyönyörű tud lenni a bogyóba fonott sörény. Ezt vagy előző este vagy versenynap reggelén érdemes elkészíteni. Verseny előtt pár nappal ajánlott a sörény és farok minimális nyírása, a kikandikáló szálak, tincsek eltüntetése érdekében. Ha ezekre az apróságokra odafigyelünk, félsikerrel indulunk egy versenyen, hiszen a zsűri nem csak a teljesítményt, hanem a megjelenést is figyelik!
Zárásképp
Az ősz talán az egyik legkedvezőbb évszak a lovasok számára, hiszen nappal jó idő van, jobb esetben már nem 40 fok, a bogarak/rovarok lassan elhúzódnak, és nem utolsó sorban rettentő hangulatos. Ebből kiindulva élvezzük ki varázsát!
Írta: Schulcz Anna